Ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora

Prečo by ste platili za ohrev Vášho bazéna? Využite slnečnú energiu na ohrev Vášho bazéna!

Stavia sa čoraz viac vonkajších plaveckých bazénov aj pre verejné kúpaliská, aj na súkromné účely. Súkromné bazény sú takmer všetky napustené vodou z vodovodu, zatiaľ čo pri termálnych kúpeľov vo väčšine prípadov sú aj bazény so studenou vodou, ktoré sú tiež naplnené vodou z vodovodu

Ich ohrev je možné vyriešiť pomocou solárnej energie počas celej sezóny.

Solárna energia je vhodná na ohrev bazéna z viacerých dôvodov. Na jednej strane teplota, ktorá sa má dosiahnuť, v porovnaní s počiatočnou teplotou je relatívne nízka, voda sa musí zohriať prakticky o niekoľko stupňov.

Na druhej strane sa obdobie najintenzívnejšieho využívania bazéna zhoduje s obdobím najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, ktoré prispieva k maximálnemu využitiu vyžarovaného tepla. Voda v bazéne môže prúdiť priamo cez solárny kolektor  alebo cez solárnu podložku, ktorá sa tiež zohrieva pomocou slnečnej energie, takže nie je potrebný zvlásť výmenník tepla ani zásobníky. Na záver tiež stojí za zváženie, že v prípade takto ohrievaného bazéna môžu mnohí v praxi vidieť použitie alternatívneho zdroja energie, čo môže pozitívne ovplyvniť názor ľudí o alternatívnych energií.

Ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora

Technická realizácia solárneho ohrevu bazéna je jednoduchá: vodu z bazéna môžete prepúšťať cez solárny kolektor, ktorý je namontovaný na neďalekej streche alebo položený na zemi, kde vákuové trubice absorbujú teplo prenášané slnečnými lúčmi a ohrievajú vodu v ňom prúdiacu. (Alebo ohrievajú v nich tepelný vodič-medenú tyč HEAT PIPE). Teplá voda prúdi späť do bazéna (cez obehové čerpadlo bazénovej vody) a zmiešava sa s vodou v bazéne. Týmto spôsobom je možné ľahko a lacno realizovať ohrev bazéna. Na ohrev bazéna je možné použiť vákuové solárne kolektory, ktoré sú vhodné na sezónny ohrev vody. Takýto kolektor je najlacnejším riešením, ale je možné ho používať iba od skorej jari do neskorej jesene. Vákuový solárny kolektor, ktorý je vhodný na celoročný ohrev vody je o niečo drahší, ale vyrobenú teplú vodu je možné využívať celoročne, nielen na ohrev bazéna. (napr. mimo plážovej sezóny teplo, ktoré produkuje, je možné použiť na prípravu teplej úžitkovej vody.) K veľkosti bazénu je možné pomerne ľahko zvoliť potrebný typ solárneho kolektora. Solárny ohrev bazéna je lacné, efektívne a populárne riešenie. Dimenzovanie solárneho ohrevu bazéna —–> nájdete TU

Ohrev bazéna so solárnym kolektorom – bezplatnou slnečnou energiou

Zaujíma Vás to? Máte otázky?

Nebojte sa spýtať, zavolajte nám, pošlite nám správu! 

Tel. číslo: +421 911 505 002
E-mail: info@tokyosolar.sk

Lacný ohrev bazéna, použitie solárnej podložky

V prípade menších bazénov a záhradných bazénov je možný ohrev bazéna aj pomocou solárnej podložky. Solárna podložka je veľmi jednoduché riešenie ohrevu bazéna. Zjednodušene povedané, ide o čiernu roztiahnuteľnú plastovú podložku, ktorá je ohrievaná slnečnými lúčmi, teda bezplatnou slnečnou energiou. Vďaka veľkej ploche solárnej podložky je tvorba tepla rýchla. Prepustite vodu z bazéna cez solárnu podložku a lacný ohrev bazéna, solárny ohrev bazéna je pripravený. Cez solárnu podložku sa bazénová voda môže priamo prepustiť. Môžete na to použiť obehové čerpadlo bazéna, alebo ak také nemáte, zaobstarajte si lacné čerpadlo na cirkuláciu bazénovej vody. Odporúča sa zvoliť nízky prietok alebo prevádzkovať cirkuláciu vody v bazéne cez solárnu podložku prerušovane pomocou časovača.

Ohrev bazéna pomocou solárnej podložky – Lacný ohrev bazéna

Ohrev bazéna solárnou energiou.
O koľko bude voda v bazéne teplejšia?

Výkon ohrevu bazéna závisí od niekoľkých dôležitých faktorov. Nie je teda možné povedať alebo predpovedať všeobecne presný očakávaný výsledok. Pozrime sa na niektoré veľmi dôležité faktory, ktoré výrazne ovplyvnia očakávaný výkon solárneho ohrevu bazéna alebo lacného ohrevu bazéna pomocou solárnej podložky.

Izolácia bazéna: Neizolované bazény budú vyžadovať výkonnejšie ohrievanie bazéna, pretože zbytočne ohrievate vodu v bazéne, kvôli zlej alebo chýbajúcej izolácii sa teplo ľahko odparí cez stenu bazéna a tepelná strata bude vysoká. Čím viac pozornosti venujete správnej a dôkladnej izolácii bazéna, tým lepšia je schopnosť zadržiavania tepla v bazéne, a tým vyššia bude teplota vody v bazéne. Ochladenie bazénovej vody kvôli zlej izolácii je hlavne večer a v chladnejších letných dňoch, a to je  významné najmä na začiatku a na konci sezóny, keď je stále väčší teplotný rozdiel medzi vodou v bazéne a vzduchom.

Umiestnenie bazéna: Mnoho ľudí nemyslí na to, ako veľmi záleží na umiestnení bazéna, pokiaľ ide o teplotu vody. Ohrievať vodu v tienenom alebo nesprávne umiestnenom záhradnom bazéne je oveľa viac energií ako ohrievať bazén, ktorý je na slnku na relatívne bezveternom pokojnom mieste a ktorý je možné nerušene vyhrievať celý deň slnečným žiarením a bezplatnou slnečnou energiou. Ak je Váš bazén v tieni, budete potrebovať nadpriemerné ohrievanie bazéna!

V prípade zatieneného bazéna sa bazén ohrieva pomalšie

Tepelná strata bazéna: Mnoho majiteľov bazéna sa pýta, prečo sa bazénová voda na ráno ochladí, čo bolo predchádzajúce popoludnie stále veľmi príjemné. Zabúdajú na skutočnosť, že aj za teplých letných večerov je teplota vzduchu o viac ako 10 stupňov nižšia ako cez deň. Tento 10 stupňový teplotný rozdiel v noci ochladzuje ohrievanú vodu v bazéne. Ak večer nezakryjete bazén solárnou plachtou budete musieť zabezpečiť väčšie a intenzívnejšie ohrievanie bazéna kvôli večernému odparovaniu a nižšej teplote vzduchu.

Zaujíma Vás to? Máte otázky?

Nebojte sa spýtať, zavolajte nám, pošlite nám správu! 

Tel. číslo: +421 911 505 002
E-mail: info@tokyosolar.sk

Tipy na ohrev bazéna

1. Znížte tepelnú stratu bazéna večer a počas chladnejších dňoch! Použite solárnu plachtu! Tým zvýšite účinnosť ohrevu Vášho bazéna.

Ohrev bazéna – použite solárnej plachty na udržanie tepla bazénovej vody

2. Dbajte na umiestnenie bazéna. Nainštalujte bazén na miesto, kde nebude tienený, kde ho slnečné žiarenie dosahuje čo najintenzívnejšie a čo najdlhšie.

Správne umiestnenie bazéna, kde nie je tienený

3. Nešetrite na správnej izolácii bazéna. Izolujte tiež bočnú stranu bazéna a ak máte možnosť, nad bazénom postavte výsuvnú strechu. Najlacnejšia je energia, ktorú nie je potrebné vyrobiť. Ohrev bazéna vo Vašej záhrade bude lacné a efektívne, ak budete dbať na detaily. Tento návrh je užitočný aj pre ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora, aj pre ohrev bazéna so solárnou podložkou.

Vhodná izolácia a plastová strecha pre bazén

Cena ohrevu bazéna

Cena ohrevu bazéna závisí od rozmerov a vlastností ohrievaného bazéna (izolácia, tienenie) a od teploty vody, ktorá sa má dosiahnuť. Okrem toho je tiež otázkou, či sa jedná o vonkajší alebo vnútorný bazén, ako aj o dobu ohrevu bazéna. (Vyžaduje sa iba letná prevádzka, je potrebný ohrev bazéna na začiatku a na konci sezóny, alebo je potrebný ohrev bazéna počas celého roka?) Ohrev bazéna je možné dosiahnuť ekonomicky výhodne pomocou solárnej podložky a pomocou efektívnejšieho a výkonnejšieho solárneho kolektora. Ktorýkoľvek z nich si vyberiete, kvôli bezplatnej solárnej energie finančne dobre pochodíte. Pomocou solárnej energie môžete mať zadarmo ohrev bazéna.  

Lacný ohrev bazéna pre menšie bazény (na letné obdobie)

Nízky rozpočet, naozaj lacný ohrev bazéna. Deti a členovia rodiny, ktorí majú radi vodu to zbožnujú! Pomocou solárnej podložky môže byť ohrev bazéna lacný. Solárna podložka má rozmery 3,05 × 0,36 m (1 m2). Cena 1m2 solárnej podložky je len 47€. Toto je najlacnejší dostupný ohrev bazéna. (Veľkosť plochy zhromaždujúce teplo: 3.05m×0.28m)

Veľkosť bazéna Zmena teploty Množstvo solárnej podložky Veľkosť Cena
okrúhly – Ø 1,4 meter +1 – 2 °C 1 sada 1 m2 47€
okrúhly – Ø 2 meter +1 – 2 °C 2 sady 2 m2 94€
okrúhly – Ø 3 meter +2 – 4 °C 6 sád 6 m2 252€
oválny – 3m × 5.5m +2 – 4 °C 13 sád 13 m2 546€
okrúhly– Ø 4 meter +2 – 4 °C 10 sád 10 m2 420€
oválny – 3.6m × 6m +2 – 4 °C 17 sád 17 m2 714€

Odporúča sa používať solárnu podložku najmenej na 80% plochy bazénovej vody.  Ak je cieľom dosiahnuť vyššiu teplotu vody v bazéne, môžete použiť solárnu podložku rovnakej veľkosti ako celá vodná plocha.

Solárny ohrev bazéna na leto pre stredne veľké bazény

V prípade väčších bazénov je vhodnejšie zvoliť riešenie ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora, ktorá je vhodná na výrobu vyšších teplôt. Voda na ohrev bazéna sa môže privádzať priamo do vákuového solárneho kolektora so zásobníkom. Nielen, že je solárny kolektor výkonnejší ako riešenie solárnou podložkou, ale aj cenovo je ekonomickejší. Ak potrebujete bazén ohriať nielen v lete, ale aj začiatkom leta a koncom leta, odporúča sa tiež použitie solárneho kolektora.

Rozmer bazéna Zmena teploty Solárny kolektor Denný výkon Cena (vrátane DPH)
okrúhly – Ø 3.5metrov +3 – 4 °C NO3/180 litrov 360 litrov 60°C vody 729€
okrúhly – Ø 2.5metrov +5 – 6 °C IP01/150 litrov 300 litrov 75°C vody 999€
oválny – 3.5m × 7m +3 – 4 °C 2 × NO3/180 litrov 720 litrov 60°C vody 1458€
okrúhly – Ø 3.5metrov +5 – 6 °C IP01/180 litrov 360 litrov 75°C vody 1222€
oválny – 3.5m × 7m +5 – 6 °C 2 × IP01/180 litrov 720 litrov 75°C vody 2444€

Profesionálny ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora pre veľké bazény

Toto je najideálnejšie riešenie na celoročný ohrev bazéna, alebo ak chcete ohrievať nielen vodu v bazéne, ale aj teplú úžitkovú vodu (kúpanie, pranie, umývanie riadu) alebo ak chcete použiť vyrobené teplo na podporu kúrenia.

Ohrev bazéna pomocou solárnych kolektorov

Zaujíma Vás to? Máte otázky?

Nebojte sa spýtať, zavolajte nám, pošlite nám správu! 

Tel. číslo: +421 911 505 002
E-mail: info@tokyosolar.sk

Je vám k dispozícii ohrev bazéna s ekologickým spôsobom a s bezplatnou solárnou energiou. Predĺžte čas používania bazéna a urobte z kúpania radosť svojej rodine. Leto v našej krajine je často trochu rozmarné a nie vždy vtedy je najväčšie teplo, keď ste na dovolenke alebo keď si chcete oddýchnuť. Teraz to môžete vyriešiť buď pomocou solárneho kolektora, alebo pomocou riešenia solárnej podložky. Ich inštalácia je jednoduchá, rýchla a lacná.

Informácie o spracovaní Vašich osobných údajov a súvisiacich právach nájdete tu.
[ufc-fb-comments]

SPÝTAJTE SA FERA!
Na všetky vaše otázky týkajúce sa solárneho kolektora rád odpovie!
Telefón:
+421 911 505 002

Scroll to Top

Porozprávajme sa o vašom pláne

Naše produkty ponúkame za priaznivé ceny priamo od výrobcu.

Vďaka niekoľkoročným skúsenostiam vám vieme pomôcť s otázkami o našich produktoch.

Zadajte svoje kontaktné údaje, aby sme mohli prediskutovať možnosti.