Lacné vykurovanie so solárnym kolektorom

Lacné vykurovanie, solárne vykurovanie, vykurovanie šetriace energiu

Asi najväčším výdavkom domácnosti je účet za zimné vykurovanie. Toto sa začalo dostávať do popredia pozornosti ľudí, najmä v posledných desaťročiach, pretože cena zemného plynu rástla oveľa rýchlejším tempom ako príjmy jednotlivých rodín a firiem. Ako by mohlo byť predsa uskutočniteľné lacné vykurovanie, vykurovanie šetriace energiu? Existujú ešte také zdroje energie, ktoré neboli zdanené a sú dostupné každému. Taká je napr. slnečná energia, veterná energia. Teraz podrobnejšie popíšeme vykurovanie so solárnym kolektorom. Využitie slnečnej energie je dobrou alternatívou na dosiahnutie energeticky efektívneho vykurovania. To si ale treba brať do úvahy, že slnko nie je rovnomerným zdrojom energie. Okrem toho v lete svieti slnko podstatne viac ako v zime, takže prebytočnou letnou slnečnou energiou niečo treba robiť.

Pre koho sa odporúča solárne vykurovanie?

Pravda je, že nie pre všetky domácnosti je vhodný tento typ riešenia čo sa týka zníženia nákladov na vykurovanie. Veľkou výhodou solárneho vykurovania je, že voda predohriata teplom vyrobeným solárnym kolektorom je už zavedená do kotla, ktorá má vyššiu teplotu ako voda vracajúca sa z vykurovacieho systému. Na jeho opätovné zahriatie teda je potrebné menej energie. To je výhodné pri takých vykurovacích systémoch, ktoré pracujú pri relatívne nízkych teplotách. V prípade radiátorových vykurovacích systémov má voda vracajúca sa z radiátorov do kotla teplotu 50 – 60 °C, zatiaľ čo v prípade podlahového a stenového vykurovania je teplota vratnej vody okolo 25 – 30 ° C. Pri použití energeticky úsporného solárneho vykurovania sa pre najlepší efekt odporúča vymeniť tradičné doskové radiátory za nízkoteplotné radiátory. Radiátorové vykurovacie systémy tak môžu byť tiež výhodne pripojené k energeticky úspornému vykurovaniu. (Systémy podlahového vykurovania a stenového vykurovania sú inak podstatne modernejšie a nákladovo efektívnejšie ako radiátorové systémy.) Okrem existujúceho vykurovacieho systému je veľmi dôležitým faktorom aj umiestnenie a orientácia solárneho kolektora. Dôrazne sa odporúča prečítať si informácie –> týkajúce sa orientácie.

Ako funguje ekonomické vykurovanie, solárne vykurovanie?

Solárna kvapalina v solárnych kolektoroch sa zahrieva v dôsledku slnečného žiarenia. Snímač teploty (T1) pri solárnych kolektoroch detekuje teplotu solárnej kvapaliny a potom prenáša hodnotu teploty k solárnej pracovnej stanici. Na základe predprogramovaných hodnôt solárny regulátor pracovnej stanice spustí obehové čerpadlo, ak teplota dosiahne požadovanú hodnotu. Takto sa solárnymi kolektormi zohriatá kvapalina dostane do rúrkového výmenníka tepla vo vodnom zásobníku. Rúrkový výmenník tepla sa zohreje a zvýši teplotu okolitej vody. Takto voda vo vodnom zásobníku (v akumulačnom nádrži) bude teplejšia a teplejšia. 

Split- schéma zapojenia vykurovania

Na obrázku je vodný zásobník s dvojitým výmenníkom tepla. Druhý rúrkový výmenník tepla tiež preberá teplotu zohriatej vody vo vodnom zásobníku. Týmto spôsobom sa zohreje aj voda, ktorá ním preteká a pokračuje do vykurovacieho systému. Táto predhriatá voda sa vedie do kotla. Takto sa realizuje energeticky úsporné vykurovanie s nižšou spotrebou plynu.

Aké lacné je toto vykurovanie? Koľko sa s ním dá ušetriť?

Dobre naplánovaný systém je schopný na začiatku a na konci vykurovacej sezóny 100% nahradiť tradičný kotol. Počas tohto obdobia kotol teda nemusíte ani zapínať! V zime zníženie nákladov, ktoré je možné dosiahnuť týmto spôsobom je medzi 15-30%. V prípade budov s vhodnou izoláciou a dverí či okien je tento pomer ešte vyšší.

Ako sa dá vypočítať koľko solárnych kolektorov je potrebných na solárne vykurovanie?

Na podporu vykurovania solárnym kolektorom sa určite odporúčajú solárne kolektory s vákuovými trubicami. Dôvodom je, že tieto typy solárnych kolektorov majú asi o 40% menšie tepelné straty ako ploché solárne kolektory. A v zime to spraví veľa. Ďalšou výhodou solárnych kolektorov s vákuovými trubicami – v prípade zimného používania – je aj to, že kvôli ich okrúhlym plochám slnko na nich svieti dlhšie v kolmom uhle dopadu. Pre získanie čo najoptimálnejšieho výpočtu je tiež potrebný presný plán danej budovy, ako aj technické parametre a energetické vlastnosti budovy. Na základe všeobecných skúseností sa dá povedať, že na každých 5 – 10 m2 stavebného priestoru, ktorý sa má vykurovať, je potrebných minimálne 0,5 – 0,9 m2 plochy solárnych kolektorov v prípade solárnych kolektorov s vákuovými trubicami, zatiaľ čo pre ploché kolektory je potrebných 1 m2.

Aký veľký vodný zásobník bude potrebný?

Objem vodného zásobníka (akumulačnej nádrže) je možné naplánovať na základe nasledujúceho výpočtu. Pre každú 1 m2 plochu solárneho kolektora sa odporúča minimálne 60 – 80 litrov, najlepšie však 100 litrov kapacity na uskladnenie vody.

Čo robiť v lete so solárnym vykurovacím systémom?

V lete sa odporúča používať solárny vykurovací systém na ohrev bazéna. Takto sa dá teplota vody v záhradnom alebo vnútornom bazéne udržiavať na príjemnej teplote. To všetko ZADARMO! Nehovoriac o tom, že v lete svieti slnko oveľa viac, tak je ešte lepšie využitie systému s úsporou energie. Ak nie je možnosť na ohrev bazéna, potom sa odporúča solárne kolektory mimo vykurovacej sezóny zakryť. Je to vhodné preto, lebo solárna kvapalina – ktorá sa nachádza v zbernej časti solárnych kolektorov – pri teplote 180 – 300 °C začne vrieť, čo môže spôsobiť poškodenie systému.

Telefon: +421 911 505 002 – Fero
E-mail: info@tokyosolar.sk

Nízkoteplotný radiátor

Tradičné doskové a liatinové radiátory pracujú so 70 – 80 °C teplotou vody, takže ich pripojenie k solárnym vykurovacím systémom alebo k vykurovacím systémom s tepelným čerpadlom nie je ideálne. Existuje však dobré riešenie, ako problému predísť. A to je použitie nízkoteplotných radiátorov namiesto tradičných radiátorov. Najbežnejšie používaným prvkom prenosu tepla v systémoch ústredného kúrenia je radiátor. Úlohou radiátora je vykurovať danú miestnosť, odovzdávať teplo do miestnosti. Toto najbežnejšie riešenie dosiahneme s tým, že horúcu vodu s danou teplotou prepustíme z kotla do radiátora. (v prípade diaľkového vykurovania z danej spoločnosti) Keď sa horúca voda dostane do radiátora, zohreje ho a zohriaty radiátor odovzdáva teplo do svojho prostredia cez svoj povrch. Počas prenosu tepla sa jeho teplota zníži, a tiež sa v ňom zníži teplota vody, ktorá bola predtým horúca. Voda – teraz už ochladená – opúšťajúca radiátor cez výstup sa dostane späť do kotla. Nízkoteplotné radiátory s veľkou plochou rozptylu tepla ešte nie sú rozšírené, predstavujú relatívne nové riešenie. Sú výrazne efektívnejšie ako ich predchodcovia a na ich prevádzku je dostatočná 45 – 55 °C voda. To všetko robia pre svojich používateľov s rovnakým komfortom. To je veľmi výhodné, ak niekto uvažuje o solárnom vykurovacom systéme alebo o vykurovacom systéme s tepelným čerpadlom, ale z nejakého dôvodu nechce používať podlahové alebo stenové kúrenie.
Máte otázky? Napíšte nám!


Informácie o spracovaní Vašich osobných údajov a súvisiacich právach nájdete tu.
[ufc-fb-comments]

SPÝTAJTE SA FERA!
Na všetky vaše otázky týkajúce sa solárneho kolektora rád odpovie!
Telefón:
+421 911 505 002

Scroll to Top

Porozprávajme sa o vašom pláne

Naše produkty ponúkame za priaznivé ceny priamo od výrobcu.

Vďaka niekoľkoročným skúsenostiam vám vieme pomôcť s otázkami o našich produktoch.

Zadajte svoje kontaktné údaje, aby sme mohli prediskutovať možnosti.