Ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora – dimenzovanie

Dimenzovanie solárneho ohrevu bazéna

Ohrev bazéna, či už ide o menší záhradný bazén pri rodinnom dome alebo o väčší vonkajší bazén, alebo o vnútorný bazén v apartmane, v penzióne alebo v areáli hotela, môže to byť veľmi nákladné.

Ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora (nech je to akejkoľvek veľkosti) minimalizuje naše súvisiace náklady. Zbavte sa 90 – 95% nákladov a ohrejte svoj bazén solárnym kolektorom!

Čo dokáže solárny kolektor v prípade ohrevu bazéna?

Pri ohreve bazéna pomocou solárneho kolektora je možné teplotu bazénovej vody ohriať v priemere o 6 – 8 ° C, čo určite postačuje na udržanie ideálnej teploty bazéna od neskorej jari do začiatku jesene (celý rok pre vnútorné bazény).

Koľko solárnych kolektorov budete potrebovať? Dimenzovanie ohrevu bazéna

V najbežnejších prípadoch je možné ohrev bazéna vyriešiť jedným alebo dvoma solárnymi kolektormi. Z tohto dôvodu je solárny ohrev bazéna veľmi lacné riešenie. So solárnym ohrevom bazéna je možné optimálne realizovať všetky typy a veľkosti ohrevu bazéna pri zohľadnení vhodného solárneho povrchového riešenia. Počas solárneho ohrevu bazéna závisí plocha solárnych kolektorov od toho, či je cieľom ohrievať vnútorný bazén alebo vonkajší bazén, otvorený bazén alebo krytý bazén.

Tepelná strata v bazéne je spôsobená najmä odparovaním, ktoré je úmerné voľnej vodnej ploche. Preto je vhodné určiť požadovanú plochu slnečných kolektorov v závislosti od veľkosti vodnej plochy. Pri nadzemných bazénoch zvyšuje tepelnú stratu vody v bazéne aj bočná stena neizolovaného bazéna.

Všeobecne sa dá povedať, že vhodná teplota vody pre vonkajšie bazény sa dá dosiahnuť, ak plocha slnečných kolektorov zodpovedá najmenej polovici vodnej plochy bazéna, alebo ešte viac, zodpovedá celej vodnej ploche. So solárnymi kolektormi Tokyo Solar, ktoré používame, v prípade vonkajších otvorených bazénov je možné dosiahnuť požadované zvýšenie teploty vody pri ploche solárneho kolektora 0,75 m2 na 1 m2 plochy bazéna.

Ďalšie zvýšenie teploty je možné dosiahnuť zakrytím bazéna v noci a mimo času používania fóliou plávajúcou na hladine vody. (napr. solárna plachta) V takom prípade je potrebných o 33% menej, tj. iba 0,5 m2 plochy solárneho kolektora. V prípade úplne zakrytého alebo vnútorného bazéna môže na dosiahnutie požadovanej teploty stačiť až 0,3 m2 plochy solárneho kolektora na 1 m2 plochy bazéna!

Zaujíma Vás to? Máte otázky?

Nebojte sa spýtať, zavolajte nám, pošlite nám správu! 

Tel. číslo: +421 911 505 002
E-mail: info@tokyosolar.sk

Informácie o spracovaní Vašich osobných údajov a súvisiacich právach nájdete tu.

Od čoho ešte závisí dimenzovanie ohrevu bazéna pomocou solárneho kolektora?

Okrem veľkosti vodnej plochy existuje aj niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú čas potrebný na zahriatie bazéna a dĺžku schopnosti udržiavania tepla.

1., Izolácia bazéna

Nie je jedno či ide o dobre izolovaný bazén, ktorý je zapustený do zeme, alebo o neiozolovaný nadzemný bazén. Neizolované bočné steny vo večerných hodinách výrazne prispievajú k ochladeniu vody v bazéne. Dôkladná izolácia bazéna môže výrazne znížiť tepelnú stratu bazéna. Týmto spôsobom je možné zvýšiť účinnosť solárneho ohrevu bazéna.

2., Slnečné alebo tienisté miesto?

Dôležitým detailom je tiež umiestnenie bazéna. V prípade bazéna umiestneného pod obrovským tienistým stromom je kúpanie sympatickejšie pre tých, ktorí nemajú radi príliš veľa tepla, treba však počítať s tým, že v takýchto prípadoch bude výhrevný výkon vody v bazéne oveľa nižší, ako keby na hladinu bazéna dosahovalo nepretržité slnečné svetlo. V takýchto prípadoch pri návrhu solárneho ohrevu bazéna treba rátať s väčšou plochou solárnych kolektorov. Ešte vo fáze projektovania ohrevu bazéna je potrebné lokalitu dobre prezrieť. Je niečo, čo ho dokáže niekedy alebo stále zatieniť?
Napríklad: strom, strecha, vedľajšia budova, niečo iné?

3.,Zakrytý alebo otvorený bazén

Teplota vody v bazéne logicky bude vyššia pri bazéne, ktorý je mimo prevádzky zakrytý alebo pri trvalo krytom bazéne, ako pri otvorenom bazéne. Tento aspekt treba brať do úvahy aj pri dimenzovaní solárneho ohrevu bazéna. Pokiaľ sa bazén nepoužíva, dôrazne sa ho odporúča zakryť, alebo minimálne ho zakryť solárnou plachtou.

4., Doba použitia

Ďalším dôležitým faktorom pri dimenzovaní ohrevu bazéna je doba používania bazéna. Sú rodiny, ktoré záhradný bazén využívajú od jari a intenzívne sa v ňom kúpu, zatiaľ čo iné ho využívajú iba začiatkom leta alebo počas hlavnej letnej sezóny. Ak je bazén používaný iba v lete, budete na jeho ohrev potrebovať menší solárny systém ako na jar.

Príklady ohrevu bazéna pomocou solárneho kolektora:

Rozmer bazéna Poloha Zmena teploty Solárny kolektor Denný výkon Iné vybavenie Cena (vrátane DPH) Poznámka
okrúhly – Ø 3.5metrov vonkajší +3 – 4 °C NO3/180 litrov 360 litrov 60°C vody nie je potrebné 729€ možné pripojiť k obehovému čerpadlu vody
okrúhly – Ø 2.5metrov vonkajší +5 – 6 °C IP01/150 litrov 300 litrov 75°C vody nie je potrebné 999€ možné pripojiť k obehovému čerpadlu vody
oválny – 3.5m × 7m vonkajší +3 – 4 °C 2 × NO3/180 litrov 720 litrov 60°C vody nie je potrebné 1458€ možné pripojiť k obehovému čerpadlu vody
okrúhly – Ø 3.5metrov vonkajší +5 – 6 °C IP01/180 litrov 360 litrov 75°C vody nie je potrebné 1222€ možné pripojiť k obehovému čerpadlu vody
oválny – 3.5m × 7m vonkajší +5 – 6 °C 2 × IP01/180 litrov 720 litrov 75°C vody nie je potrebné 2444€ možné pripojiť k obehovému čerpadlu vody

SPÝTAJTE SA FERA!
Na všetky vaše otázky týkajúce sa solárneho kolektora rád odpovie!
Telefón:
+421 911 505 002

Scroll to Top

Porozprávajme sa o vašom pláne

Naše produkty ponúkame za priaznivé ceny priamo od výrobcu.

Vďaka niekoľkoročným skúsenostiam vám vieme pomôcť s otázkami o našich produktoch.

Zadajte svoje kontaktné údaje, aby sme mohli prediskutovať možnosti.